ביטול כתב אישום למורה שסטרה לתלמיד

כנגד מורה ותיקה מאזור הצפון הוגש כתב אישום פלילי בגין סטירה שסטרה לתלמיד.

המדובר במורה שמעדה מעידה חד פעמית, לאחר עשרים שנות הוראה. המורה היתה אהובה על הצוות החינוכי ועל התלמידים ובמהלך השנים זכתה לשבחים מקיר אל קיר.

לאחר המקרה, התנצלה המורה מעמקי נשמתה, הודתה באופן מיידי וביקשה את סליחתו של התלמיד. גם לאחר שהוגשה נגדה תלונה במשטרה, התייצבה לחקירה במשטרה והודתה בביצוע המעשה. בהמשך קיבלה זימון לשימוע לפני הגשת כתב אישום, אלא שכפי שנהגה בזמן חקירתה במשטרה, גם לקראת השימוע לא הצטיידה בעורך דין פלילי מומחה בתחומו, והעדיפה לכתוב לגורמי התביעה בעצמה מספר מילים בניסיונה לשכנעם להימנע מהגשת כתב אישום.

תקוותה של המורה נכזבה וביום בהיר אחד היא נחרדה לגלות בתיבת הדואר מכתב רשמי, בו היה מקופל כתב אישום. מדינת ישראל נגדה.

אז לראשונה, נפלו למורה ולמשפחתה האסימונים והיא שכרה את שירותי משרדנו.

מהרגע הראשון היה ברור לנו, כי התביעה לא תתקשה להוכיח את אשמתה של המורה, שכן היא הודתה בחקירתה באופן מלא וגם עדותו של התלמיד שנמסרה בפני חוקרת ילדים, היתה מפורטת וברורה. עוד היה ברור לנו כי היה והמורה תורשע בהליך פלילי, יוביל הדבר בסבירות גבוהה ביותר לפיטוריה ממערכת החינוך.

טרם שהתקיים הדיון הראשון בבית המשפט, נפגשנו עם המאשימה בנסיון להחזיר את הגלגל לאחור. הצגנו בפני גורמי התביעה את פועלה רב השנים של המורה, את דברי ההלל והשבח שהורעפו עליה במהלך השנים ואת המשמעות ההרסנית מבחינתה היה ותורשע בפלילים בגין מעשה אלימות בתוך כתלי בית הספר.

חרף העובדה שהוגש כבר כתב אישום לבית המשפט בגין עבירת תקיפה, הפננו את התביעה לעובדה כי מעשה התקיפה ארע בתחילת שנת 2017 ובהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה מחודש ספטמבר 2017, ניתן לערוך "הסדר מותנה" עם נאשם שחשוד בעבירת תקיפה שביצע את העבירה החל מיום 1.1.17. משכך ביקשנו שכתב האישום יבוטל ובמקומו ייערך "הסדר מותנה" עם המורה.

התביעה הסכימה לבחון עניין זה ובהמשך הדרך עמדנו בקשר עם יחידת ההסדרים של המחוז הצפוני במשטרה, הצגנו להם תקדימים ושיכנענו אותם לצעוד בנתיב שעתרנו לו, אשר משמעותו ביטול כתב האישום, ואי הותרת רישום פלילי.

בסופו של יום נערך ההסדר המותנה, בוטל כתב האישום והמורה הוחזרה ללמד בבית הספר.