חקלאות בעציץ – החזקת סמים לשימוש עצמי

למשרדנו הגיעה גברת נחמדה ובידה הזמנה לשימוע לפני הגשת כתב אישום בלשכת התביעות של המשטרה בטענה שהחזיקה סמים, שכאמור נועדו לשימוש עצמי.

בעקבות מידע מודיעיני (כנראה מאחד השכנים שלא היה מרוצה), הגיעה המשטרה ישראל עם מיטב יחידותיה לביתה של הגברת – בו תפסו עציץ אשר בתוכו שתיל קנביס במשקל כולל של 2.49 גרם נטו.

למותר לציין כי הגברת נעדרת עבר פלילי, נשואה ואם לילד, הודתה בפני חוקרי המשטרה במיוחס לה ואף סיפרה שהיא נוהגת לעשן מדי פעם ג'וינטים בלשון העם. קרי, צורכת סמים מסוג קאנביס לשימוש עצמי.

כפי שנאמר, היא זומנה לשימוע לפני הגשת כתב אישום ושכרה את שרותינו.

בפגישתנו הראשונה הבהרנו לגברת כי הסיכוי שהיא תלך לכלא הינו קלוש, ואף הסברנו לה כי בית המשפט יוכל לסיים את עניינה עם רישום "ללא הרשעה". לתוצאות אלו תוכל להגיע, כך הערכנו בפניה, אף אם תייצג את עצמה ותודה בפתח הישיבה הראשונה וזאת ללא הוצאות מיותרות.

הגברת סירבה, החליטה שזה עניין עקרוני ואכן צדקה.

על פי הנחיות פרקליט המדינה (עוד בטרם השר גלעד ארדן הכריז על שינוי המדיניות) במקרים כגון עניינה של הגברת (החזקת סמים לשימוש עצמי בכמות קטנה מאד) – ראוי להזהיר את החשוד ולא להגיש כתב אישום.

לשכת התביעות פנו אלינו לצורך השימוע, השבנו כי איננו מעוניינים בעריכת שימוע לפני הגשת כתב אישום ואנו מבקשים כי כתב האישום על החזקת סמים לשימוש עצמי – ימחק.

כתב האישום הוגש לבית משפט השלום.

לאחר ששטחנו את טענותינו, השתכנע בית המשפט כי הצדק עמנו וכי לא היה מקום להגיש כתב אישום בנסיבות שכאלו. התביעה נשלחה לשקול מחדש את עמדתה ובסופו של יום הורה בית המשפט למחוק את כתב האישום, וזאת אף בהסכמת התביעה.