כתב אישום על עבירות סחר בסמים הסתיים ללא הרשעה

בחור צעיר ללא עבר פלילי, נעצר בחשד לביצוע עבירות של סחר בסמים מסוג קנאביס. בהתאם לחומר הראיות שעמד בפני התביעה, עקבו בלשים אחר הנאשם וצפו בו מוסר שקית לחברו. בחיפוש שנערך, הן אצל הנאשם והן אצל חברו, נתפסו שתי שקיות שהכילו קנאביס במשקל כולל של כ- 200 גרם.

בהתאם לחוק, מחוייבת התביעה לערוך הליך שימוע לפני הגשת כתב אישום בכתב שעה שבכוונתה להגיש כתב אישום בעבירות מסוג פשע, כמו במקרה שכאן. משרדנו נוהג לבקש מהתביעה לערוך את השימוע בעל פה, שכן מניסיוננו עתיר השנים כתובעים למדנו, שכאשר מסתכלים לצד השני ב"לבן של העיניים" ניתן לשכנע ביתר קלות.

גם כאן, נפגשנו עם גורמי התביעה וטענו טענות משפטיות, כגון חוקיותו של החיפוש שנערך ברכבו של הנאשם. לצד הטענות המשפטיות, הבלטנו כי מדובר בבחור צעיר שזו הסתבכותו הראשונה עם החוק ועם אוכפיו והבאנו המלצות אודותיו. בסופו של השימוע, נערך עם התביעה הסדר טיעון לפיו יוגש כנגד הנאשם כתב אישום בגין החזקת כ- 100 גרם לצריכה עצמית.

המדובר בהישג משמעותי שכן עבירה של החזקת סם קנאביס לצריכה עצמית, הינה עבירה מסוג עוון שבעידן החדש בו אנו מצויים, היא יכולה אף להוביל לסיום התיק בתוצאה המיטבית ללקוח. היה ברור לשני הצדדים, שבזמן ששרי הממשלה דנים בלגליזציה של השימוש העצמי, בית המשפט לא ישלח את הנאשם הנורמטיבי למאסר בפועל ואף לא לריצוי עבודות שירות.

במהלך השימוע, מיקסמנו את מצבו של הלקוח, שכן קווי הגבול שורטטו באופן הבא: הנאשם יודה בכתב האישום המתוקן בעבירת החזקת סם לצריכה עצמית. היה ושירות המבחן ימליץ על ביטול הרשעתו, התביעה תסכים לכך. היה ולא תהיה המלצה טיפולית, יוטל על הנאשם מאסר על תנאי בלבד.

הסדר הטיעון הוצג בבית המשפט ולאחר מכן ליווינו את הנאשם והכנו אותו לקראת פגישותיו עם קצינת המבחן. גם להכנה לקראת המפגשים בשירות המבחן נודעת חשיבות. בדומה לחקירה במשטרה, גם כאן יש חשיבות לאופן הצגת הדברים על-ידי הנאשם. ניסיוננו מאפשר לנו לכוון את הנאשם לאפיקים הנכונים עבורו.

בסופו של יום, לאחר שהתקבלו מספר תסקירים מטעם שירות המבחן שהמליצו לבטל את הרשעת הצעיר, נעתר בית המשפט לבקשתנו ותיקו של הנאשם הסתיים ללא הרשעה.