מקרה טרגי של מוות בבריכות הדגים הסתיים ללא מאסר

בשנת 2013 קיבל משרדנו לייצג באחד מהתיקים היותר קורעי לב שפגשנו. מקרה טראגי בו שלושה צעירים התחשמלו למוות בזמן עבודתם במדגה הנמצא בקיבוץ בצפון.

למן הרגע הראשון, כבר בשעת התדרוך הראשוני שקיבל מאיתנו הלקוח עוד לפני החקירה במשטרה, היה ברור שיארך זמן משמעותי עד שהתיק יגיע לידי הכרעה.

הלקוח, קיבוצניק מלח הארץ, ללא כל עבר פלילי, היה אחראי על המדגה ועיקר חיצי החקירה, מטבע הדברים, הופנו לכיוונו. המדובר במגה-חקירה שנערכה בידי המשטרה ומשרד התמ"ת, בליווי הדוק של הפרקליטות, כאשר במסגרתה נערכו מספר חוות דעת בידי מומחים לתחום החשמל, שתכליתם לבדוק את סיבת המוות ואת מקור ההתחשמלות. לצד זאת, גם אנו לא שקטנו על השמרים ונעזרנו במומחה בעל שם עולמי כדי להבין מהצד שלנו מה הסיבה שהובילה להתחשמלות, והאם היא נוגעת לרשלנות של הלקוח.

לאחר מספר סבבים של ישיבות שנערכו עם פרקליטת המחוז, במסגרת הליך שימוע לפי הגשת כתב אישום (שימוע פלילי), בוצעו מספר השלמות חקירה, בשל נקודות שהצבענו עליהן. בד בבד, הצלחנו להצביע על חולשות ראייתיות משמעותיות ממספר כיוונים כגון: אחראים לאירוע ההתחשמלות שלא נחקרו תחת אזהרה; מדיניות שנהגה בכל הארץ; אחריות גורמים שונים שלא נבחנה; אירועים קודמים שלא תורגמו להנחיות טיפול בחשמל במדגים; ועוד.

בסופו של הליך פלילי ממושך, שנפרס על פני ארבע שנים, גיבשנו עם הפרקליטות הסדר טיעון במסגרתו הודה הלקוח בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, אך עונשו לא כלל רכיב של מאסר בין כתלי הכלא, כי אם במסגרת עבודות שירות.

זהו אחד מהמקרים היותר מובהקים שלימד אותנו עד כמה מורכב התחום הפלילי. עד כמה הוא יכול להידפק על דלתנו בכל יום ובכל שעה. היום אתה קורבן, מחר אתה חשוד. אנשים 'כמוני-כמוך' ממלאים את משרדנו מדי שבוע וערימות הטישו מתכלות.

הלקוח הבהיר שהוא מוכן לקבל כל עונש ותפקידנו היה, חרף הסכמתו זו, להביא אותו למצב המשפטי הטוב ביותר. ידענו שעד כמה שהסכמתו זו כנה ואמיתית, עדיין שליחת אדם כה ערכי לבית האסורים עלולה להסב לו נזק משמעותי.

ליוויו של הלקוח נמשך עד השלמת ריצוי עבודות השירות ונדמה שהוא פתח לנו צוהר אמיתי לרכבת ההרים הפלילית שניחתת על ראשו של האדם הנורמטיבי במפגש הלא רצוי עם העולם הפלילי.