סחר בסמים – "סמים וצעירים" כתב אישום שהסתיים ללא הרשעה

סטודנט צעיר להנדסה בטכניון, נאשם בסחר בסמים, כאשר עבד באחד ממתחמי הבילוי הלילי בחיפה, הוא "פגש" שלא ביוזמתו שוטר סמוי אשר פעל להפללת עברייני סמים כאלו ואחרים באזור העיר חיפה.

במהלך כחודש ימים רכש השוטר מהנאשם פעמיים סם מסוכן מסוג קנביס במשקל כולל של כ – 5 גרם.

העבירות עצמן תועדו על ידי כל האמצעים הטכנולוגיים שבידי משטרת ישראל וכללו בין היתר וידאו אודיו ועוד.

הנאשם נעצר וכתב אישום חמור הוגש כנגדו בבית משפט השלום בחיפה בגין סחר בסמים.

מיד בתחילת דיון מעצרו הראשון, הסכמנו לקיומן של ראיות לכאורה והוא שוחרר למעצר בית תוך שהוא מורחק מהעיר חיפה.

במקביל בהגיענו בפני המותב בתיק העיקרי, הודנו מיד בעבירות המיוחסות לנאשם, שכן הנאשם הודה בפני חוקריו, העבירות תועדו ויזואלית והיה חשוב לזכות בנקודות זכות בפני בית המשפט בצורת חסכון זמן ניהול התיק.

בזכות נסיבותיו האישיות של הנאשם, צעיר נעדר עבר פלילי, סטודנט המקיים ומפרנס את עצמו, ביקשנו לשלוח את הנאשם בטרם יגזר דינו לשרות המבחן – שם נתבקשה התייחסות גם לעניין הרשעתו בדין – דבר אותו ביקשנו למנוע.

מנגד עתרה המאשימה לעונש שינוע בין 12 ל-24 חודשים מאחורי סורג ובריח.

בסופו של יום, לאחר הכנת הנאשם לראיונות בשרות המבחן, תוך הצגת המסמכים הרלוונטיים, קרי אישורים לעניין לימודיו האקדמאים ובמקביל רצונו לעבוד בעתיד בתעשייה הביטחונית, תוך שמירה על יכולתו להתחיל את חייו הבגירים ללא אות קין, בחר בית המשפט לקבל את בקשתנו ובהמלצת שרות המבחן לא הרשיע את הנאשם. בית המשפט קבע כי אין לראות בנאשם "סוחר סמים קלאסי" כי אם משתמש בצוותא.

יחד עם זאת על מנת למצוא איזון מסוים, קבע בית המשפט כי הנאשם, בהמלצת שרות המבחן, יבצע מספר שעות לתועלת הציבור.

למעשה, בתיק זה לא נוהלה ישיבה אחת מיותרת, לימוד חומר החקירה המשטרה, הערכת הסיכון למול הסיכוי בעבירות סמים בניהול ממושך בתיק, הביא אותנו למצב שההליך שעבר הנאשם היה קצר וממצה ואשר בסופו זכה הנאשם להתחיל את חייו עם דף חלק.