סגירת תיק במשטרה – סמים מעופפים – בכל תיק יש מה לעשות

בתחילת שנת 2017 נעצר סטודנט צעיר מקיבוץ בצפון, לאחר שהגיע לדואר על מנת לקבל חבילה וזו הכילה סמים. על החבילה היה רשום שמו באותיות של קידוש לבנה ונראה היה כי דרכו להרשעה פלילית בגין עבירת ייבוא סם מסוכן סלולה.

הסטודנט נעצר לחקירה במשטרה ובית המשפט הורה להאריך את מעצרו מפעם לפעם. בתיקים מסוג זה, בהם החשוד הינו אדם נורמטיבי, בעל משפחה תומכת, יש חשיבות לייצוג של עורך דין פלילי שילווה אותו ברגעיו הקשים. תפקידו של עורך הדין בתקופת המעצר אינו מתמצה רק בהופעה בדיוני המעצר, אלא חשוב לא פחות מכך בעידודו של החשוד, בחיזוקו ובתמיכה זו.

סטודנט שכזה נקלע לפתע לעולם זר וקשה: חוקר משטרה קשוח מטיל עליו אימתו, אזיקים כובלים את רגליו, פוסטה מובילה אותו מבית המעצר למשטרה ולבית המשפט, הוא מנותק מהעולם, ללא פלאפון, ללא ביקורים ואימת אי-הוודאות שולטת.

עורך דין מומחה בדין הפלילי, תפקידו לתווך לחשוד את כל הקשיים והזרויות הללו לכדי תמונה סדורה שתביא אותו לשפר את מצבו. החשוד קיבל מאיתנו הנחיות ברורות לגבי אופן התנהלותו ודרך הצגת הדברים הרצויה במסגרת חקירותיו במשטרה.

מניסיוננו, דווקא החשודים שהעולם הפלילי זר להם, עושים טעויות שעלולות להרע את מצבם. אלו, מתפתים לספר לחוקר החביב במסגרת שיחת חולין דברים שפועלים לרעתם בהמשך; אלו מתפתים להתרברב בפני חבר לתא המעצר שמתברר בהמשך כמדובב שעובד עם המשטרה; וכיוצא באלו דוגמאות.

במקרה שכאן, הצלחנו לשכנע את המשטרה, כי אין מקום להעמיד לדין את הצעיר, שעה שישנם לא מעט מקרים בהם אחרים משתמשים בשמות לא שלהם על מנת להזמין סמים באמצעות הדואר. 

עוד הפננו לכך שבתיבת האימייל ובפלאפון של החשוד אין כל רמז לביצוע הזמנה פלילית שכזו.

לבסוף, נסגר התיק במשטרה כנגד הצעיר מבלי שהוגש כנגדו כתב אישום.