אלימות במשפחה

איך ניתן להתמודד עם אלימות במשפחה ?

אם את, או אתה, סובלים מאלימות במשפחה, אין להתמהמה ויש לפנות מיידית לרשויות האכיפה, למשל בהגשת תלונה במשטרה, בדיווח לרשויות הרווחה ולעיתים, גם לספר לאדם קרוב עדיף על פני שתיקה רועמת של הקרבן. כמו גם לעורך דין פלילי המתמחה באלימות במשפחה. הפנייה למשטרה ולרשויות מספקת בדרך כלל הגנה מיידית מפני התוקף, בעוד שסיוע וליווי של עורך דין פלילי מיומן תסייע בהוצאה מהירה של צו הרחקה, צו הגנה או צו למניעת הטרדה מאיימת ועד להגשת כתב אישום נגד התוקף או תביעה נגדו במקרים של נזק מוכח. ניסיוננו הרב מלמד כי ללא סיוע משפטי וטיפול מהיר, במיוחד אם את או אתה מצויים בעיצומו של הליך גירושין, התוצאות עלולות להיות הרות גורל.

שימוש ב"אלימות במשפחה" שלא לצורך – תלונת שווא

היבט נוסף של אלימות במשפחה הוא תלונות השווא. למרבה הצער, בקרב בני זוג רבים נמצא "פתרון הקסם" בעת חילוקי דעות קשים, בו פונה בת הזוג המותקפת, או בן הזוג המותקף, לכאורה, למשטרה, שם מגישים תלונה על תקיפה שלא היתה ולא נבראה. הסיבה לנקיטת פעולה כזו היא בדרך כלל כדי להעניק יתרון על בן הזוג שהואשם בתקיפה, במיוחד במקרים בהם מתקיימים הליכים משפטיים כמו גירושין, והתובע, או התובעת, מנסים לייצר תדמית שלילית על הנתבע או הנתבעת, כאדם אלים, מסוכן ולא יציב.

במקרה בו הוגשה נגדך תלונת שווא במשטרה על אלימות במשפחה, לא מספיק לסמוך על החוקרים שיאמינו לצדקת דבריך, אלא חשוב מאד לפעול באופן מיידי לטיהור שמך ולסגירת התיק בעילת חוסר אשמה, מאחר ולתלונות כאלו יש משקל כבד מאד בעיני הרשויות ואתה או את עלול/ה למצוא את עצמך מוגבל/ת משפטית ופעמים אף מורחק/ת פיזית.

לכן – אם נקראת לחקירה במשטרה או חמור מכך אם נעצרת ונחקרת בחשד לאלימות שלא היתה ולא נבראה, אל תסמוך על חוש הצדק המפותח של החוקר. אתה חייב לנקוט בפעולה אקטיבית ומידית והפעולה הראשונית שנמליץ לך לעשות הוא לבקש ייצוג של עורך דין פלילי מיומן, בקיא בתחום, שיידע לתת לך את כל הכלים הנחוצים כדי לצאת מהתסבוכת הזו שנכפית עליך שלא בצדק. עו"ד פלילי כזה יכול בראש ובראשונה לייעץ לך לפני מסירת גרסתך במשטרה, לסייע לך באיתור ראיות שיתמכו בגרסתך.

בהקשר זה יש לציין כי בפן האזרחי, במקרה של תלונת שווא, ניתן להגיש תביעת דיבה נגד המתלונן על הוצאת לשון הרע.

בכל מקרה ובכל מצב, ליווי צמוד של עורך דין פלילי, החל מהרגע בו זומנת לחקירה במשטרה, הוא קריטי ויכול לשנות את פני התמונה לחלוטין. אל תוותר על הזכות הזו, ודרוש לקבל יעוץ משפטי עוד לפני שהתחילה החקירה במשטרה, זאת מאחר וקל יותר ללמוד את זכויותיך מראש ולפעול לפיהן, מאשר לנסות ולתקן טעויות בדיעבד.

מה ניתן לעשות אם נפלת קרבן לאלימות במשפחה ?

לחלופין במקרה בו הנך קרבן לאלימות במשפחה אל תישארו לבד. אנחנו יכולים להעיד בבטחה מניסיוננו הרב, כי קרבן עבירה או נפגע עבירה מתקשה ולעיתים לא מסוגל/ת להתמודד בעצמו עם ההליך הפלילי ומשמעותו ולעיתים הכאב שחווים נפגעי העבירה כתוצאה מתסכול, מאכזבה מרשויות האכיפה נחווה אצלם כפגיעה נוספת, כי חסר התיווך המקצועי, ולעיתים גם החיבוק והיחס האנושי והאישי. כך יוצא שנפגעי העבירה מעדיפים להתרחק מההליך הפלילי או חמור מכך חוששים להתלונן מתוך פחד מפני התוקף. אם כך הוא – פנה/י במיידית לייעוץ משפטי דיסקרטי.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

זקוקים לעזרה או ייעוץ משפטי? השאירו פרטים!

עומדים לפני מעצר עד תום ההליכים? מעוניינים להגיש ערר או זקוקים ליעוץ משפטי? התקשרו עוד היום: 04-8200803