ייצוג נפגעי עבירה

נפגעי עבירה אינם עוד "נטע זר" בהליך הפלילי. חוק זכויות נפגעי עבירה, תשס"א – 2001 העניק לנפגע/ת עבירה מעמד וזכויות אותן יש להכיר ומומלץ לעמוד עליהן.

איך מוגדר אדם שהינו נפגע עבירה ?

חוק זכויות נפגעי עבירה מעניק כיום מעמד בכורה לנפגעי העבירה. בהתאם לחוק, נפגע עבירה מוגדר כאדם שנפגע באופן ישיר ממעשה עבירה ובמידה שהעבירה גרמה למותו של אדם, ייחשבו בני משפחתו של המנוח כנפגעי העבירה – נפגעי עבירת המתה.

אילו מקרים של נפגע עבירה החוק החריג ?

יש לדעת כי ככלל, נפגע עבירת תעבורה אינו נחשב ל"נפגע עבירה" אלא אם מדובר בעבירות של גרימת מוות בנהיגה רשלנית או בהפקרה לאחר פגיעה.

מהן זכויותיו של נפגע עבירה ?

החוק הכיר בחשיבות עמדתם ובזכותם של מי שמוגדר כנפגע עבירה להשמיעה את דעתו במהלך ההליך הפלילי, כך למשל רשאי נפגע העבירה להשמיע קולו ביחס לעסקת טיעון, לספר על מצבו לפני גזירת העונש ואף להשמיע את קולו לפני שחרור ממאסר.

במי מומלץ לנפגעי עבירה להעזר בהליך הפלילי ?

לא תמיד יכול פרקליט או תובע חרוצים ומסורים ככל שיהיו לתת לנפגע העבירה את מלוא הבמה הראויה, להכיל את הקושי והכאב שלו, לטפל בתלונה שהוגשה בעניינו של נפגע העבירה בקצב "המתאים" או לעדכן בדבר התפתחות החקירה ותוצאותיה.

מכאן נולד הצורך בדמות שתהיה אוזן קשבת ומכילה אך גם ובעיקר דמות אסרטיבית ולוחמת עבורו. נפגע העבירה יתקשה להבין ולהתמודד בעצמו עם קשיי ההליך הפלילי ובעיקר עם ההחלטות השיפוטיות המתקבלות במהלך ניהול משפט פלילי ולכן רצוי להעזר בשירותיו של עורך דין פלילי מנוסה המתמחה בייצוג וליווי נפגעי עבירה, שידאג למלוא זכויותיו של נפגע העבירה, יתווך בינו לבין "המערכת" וילווה אותו אף במשפט עצמו.

הניסיון שלנו בייצוג נפגעי עבירה ?

ניסיוננו בעבר כתובעים בכירים בפרקליטות הוא שמעניק לנו כיום יתרון משמעותי ומומחיות רבה בייצוג וליווי נפגעי העבירה החל משלב הגשת התלונה ולאורך כל ההליך הפלילי.

עורכת הדין עידית רייכרט ממשרדנו, אשר היתה בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות מחוז הצפון וטיפלה במאות תיקי מין, ליוותה ברגישות עשרות מתלוננות שהתמודדו עם כאבן וניהלה מאות דיוני הוכחות במשפטים מורכבים בפני הרכבי בית המשפט המחוזי, היא שמנהלת כיום את מחלקת ליווי נפגעי עבירה במשרדנו במסירות, באנושיות, במקצועיות ובנחישות ומלווה עשרות נפגעות מעבירות מין ומתלוננות.

אנחנו יכולים להעיד בבטחה מניסיוננו הרב, כי קרבן עבירה או נפגע או נפגעת עבירה מתקשים ולעיתים לא מסוגלים להתמודד בעצמם עם ההליך הפלילי ומשמעותו ולעיתים הכאב שחווים נפגעי העבירה כתוצאה מתסכול, מאכזבתם מרשויות האכיפה נחווה אצלם כפגיעה נוספת. זאת, כיוון שחסר התיווך המקצועי, ולעיתים גם החיבוק והיחס האנושי והאישי. כך יוצא שנפגעי העבירה מעדיפים להתרחק מההליך המתנהל נגד התוקף ולאבד עניין בו במקום לעמוד על זכויותיהם ולפקח על הנעשה בבית המשפט או בחדרי החקירה.

ניסיוננו מלמד כי ייצוג מקצועי ומהודק בידי עורכי דין פליליים דווקא "יוצא המערכת" מעניק יתרון גדול ומשמעותי במהלך ההליך הפלילי, שומר על האינטרס של נפגע העבירה ומרגיעו וכמובן בעל ערך רב עד להשגת תוצאה טובה ומיוחלת עבורו ככל שניתן.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

זקוקים לעזרה או ייעוץ משפטי? השאירו פרטים!

עומדים לפני מעצר עד תום ההליכים? מעוניינים להגיש ערר או זקוקים ליעוץ משפטי? התקשרו עוד היום: 04-8200803