מחיקת רישום פלילי

מה ההבדל בין רישום פלילי לרישום משטרתי ?

משטרת ישראל היא שמנהלת את המרשם הפלילי במדינה ובו רישום כל תיקי החקירה, ההרשעות וההחלטות השיפוטיות שנוגעות לכל אזרח ואזרח. לצורך העניין חשוב להבדיל בין רישום הרשעות קודמות (להלן: "רישום פלילי") לבין רישום של תיקי חקירה התלויים ועומדים או שנסגרו (להלן: "רישום משטרתי").

רישום פלילי הינו תיעוד ורישום כל ההליכים הפליליים אשר התנהלו במסגרת בית המשפט בהם הורשע אדם במסגרת כתב אישום שהוגש נגדו, או שנקבע לגביו כי ביצע את העבירה. בעוד שרישום משטרתי כולל תיעוד שמבצעת המשטרה בדבר תיקי חקירה שנפתחו נגד אדם וטרם נסגרו או תיקי חקירה שנסגרו מחוסר ראיות, מהעדר עניין לציבור ומכל סיבה אחרת, למעט תיקי חקירה שעילת סגירתם הינה חוסר אשמה (ואז לא תהא כל אינדיקציה על עצם פתיחת תיק שכזה).

השלכות של רישום פלילי אל מול רישום משטרתי

חשוב לציין כי לרישום הפלילי השלכות חמורות יותר מאשר לרישום המשטרתי, אך גם הרישום המשטרתי עלול להעיב על חייו של אדם. קיומו של תיק פלילי פתוח או תיקים שנסגרו שלא מחוסר אשמה משפיע על יחסה של המשטרה כלפי החשוד ועל הטיפול שלה באזרח בעתיד. ישנם גם מקצועות שונים הדורשים עבר פלילי נקי, נקי גם מתיקים פתוחים או סגורים מהסיבות שמנינו וקיומו של תיק פלילי, גם ללא הרשעה, עלול לפגוע בסיכויי ההעסקה של אדם ולפגוע במסלול חייו העתידי כאמור.

כיוון שעבירות רבות יכולות להביא לרישום פלילי ורבים אינם מודעים להשלכות הנושא, חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי המנוסה בהליך מחיקת רישום פלילי. באופן כללי, ניתן לבצע מחיקת רישום פלילי במספר דרכים המפורטות במאמרנו העוסק ברישום הפלילי

איך מוחקים רישום פלילי ומה מטרת ההליך ?

מחיקת רישום פלילי או ביטול רישום פלילי הינו הליך מקובל ומוכר שמטרתו לטהר את שמו של אדם מכל זכר לקיומו של תיק פלילי בעברו בין שנסגר ללא הגשת כתב אישום ובין שהורשע בו ובכך למחוק כתם העלול להגביל אותו בחייו בעתיד.

קיומו של רישום פלילי עלול לפגוע בשמו של האדם, להשפיע על מסלול חייו מבחינה תעסוקתית, אישית וחברתית, ולעיתים אף לפגוע בו מבחינת יחס החברה אליו ועוד.  מכאן  החשיבות הדרמטית למחיקת הרישום הפלילי.

יש לך רישום פלילי ואתה מעוניין למחוק אותו 

אנו ממליצים לפנות לעורך דין פלילי מנוסה בתחום מחיקת רישום פלילי. משרדנו מנוסה מאד ואנו נדע ליעץ לך על דרך הפעולה הנכונה ובמקרים המתאימים גם נפעל באופן דיסקרטי מול הרשויות למחיקת הרישום הפלילי.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

זקוקים לעזרה או ייעוץ משפטי? השאירו פרטים!

עומדים לפני מעצר עד תום ההליכים? מעוניינים להגיש ערר או זקוקים ליעוץ משפטי? התקשרו עוד היום: 04-8200803