פגיעה בפרטיות ההיבט הפלילי

מהי הזכות לפרטיות ?

הזכות לכבוד והזכות לפרטיות הן חלק מזכויות האדם והאזרח על פי עקרונות המשטר הדמוקרטי.

הזכות לכבוד כוללת זכויות כמו הזכות לשם טוב, הזכות לפרטיות והזכות לצנעת הפרט. משמעותה של הזכות לכבוד היא הגנה על בני אדם מפני סוגי פגיעות שאינן קשורות בזכויות האחרות. כך למשל יריקה על מישהו יכולה להוות פגיעה בזכות לכבוד. הזכות לכבוד היא זכות יחסית מסובכת ומורכבת משום שקשה מאוד לקבוע מתי נפגע הכבוד של אדם מכיוון שזו תחושה סובייקטיבית וקשה למדוד אותו או להכריע בהקשרה.

הזכות לפרטיות הנגזרת מן הזכות לכבוד היא הזכות של אדם לחיות ללא חשיפה וללא התערבות וחדירה של אדם או של החברה בחייו הפרטיים.

איזה הגנות מספקת הזכות לפרטיות על-פי החוק ?

הזכות לפרטיות מגינה מפני פגיעה בפרטיות האדם שלא לצורך בדרכים שונות כמו חדירה פיזית למקום מגוריו של האדם, ביצוע בדיקות פיזיות בגופו של האזרח ללא הסכמה שלו, פרסום מידע אישי על האדם או על משפחתו, פרסום תמונתו או שמו של האדם ללא הסכמתו ובניגוד לרצונו, איסוף מידע אודות האדם דרך אמצעים כמו מעקב, האזנות סתר וכו', איסוף מידע אודות האדם ואגירתו ועוד.

בשנת 1981 חוקק חוק הגנת הפרטיות העוסק בזכותו של כל אדם לפרטיות. החוק אוסר על פגיעה בפרטיות ומגדיר מהי פגיעה כזו.

פגיעה בפרטיות בהיבט הפלילי:

החוק קובע ענישה פלילית למי שמפר את הוראת חוק הגנת הפרטיות, ואף אוסר במקרים מסוימים על שימוש בראיות שהושגו תוך פגיעה בפרטיות בבית המשפט.

הגדרת הפגיעה בפרטיות לפי חוק הגנת הפרטיות

החוק קובע ומגדיר איסור על פגיעה של אדם בפרטיות של זולתו ללא הסכמתו, ומגדיר פגיעה בפרטיות כאחת מאלה: בילוש או התחקות אחרי אדם, העלולים להטרידו, או הטרדה אחרת, האזנה האסורה על פי חוק, צילום אדם כשהוא ברשות היחיד, פרסום תצלומו של אדם ברבים בנסיבות שבהן עלול הפרסום להשפילו או לבזותו, העתקת תוכן של מכתב או כתב אחר שלא נועד לפרסום, או שימוש בתכנו, בלי רשות מאת הנמען או הכותב, והכל אם אין הכתב בעל ערך היסטורי ולא עברו חמש עשרה שנים ממועד כתיבתו, שימוש בשם אדם, בכינויו, בתמונתו או בקולו, לשם ריווח, הפרה של חובת סודיות שנקבעה בדין לגבי ענייניו הפרטיים של אדם, שימוש בידיעה על ענייניו הפרטיים של אדם או מסירתה לאחר, שלא למטרה שלשמה נמסרה, פרסומו או מסירתו של דבר שהושג בדרך פגיעה בפרטיות לפי הסעיפים הקודמים, הפרה של חובת סודיות לגבי ענייניו הפרטיים של אדם, שנקבעה בהסכם מפורש או משתמע, פרסומו של ענין הנוגע לצנעת חייו האישיים של אדם, או למצב בריאותו, או להתנהגותו ברשות היחיד.

פגיעה בפרטיות – ההיבט הפלילי בחוק

העונש המקסימלי על פגיעה בפרטיות שנעשתה במתכוון הינו 5 שנות מאסר ובנוסף היא גם מהווה עוולה אזרחית שניתן לתבוע בגינה פיצוי כספי בגין כל נזק שנגרם כתוצאה מהפגיעה.

עוד חשוב לדעת כי ראיות שהושגו תוך פגיעה בפרטיות האדם ללא הסכמתו יהיו פסולות לשימוש בבית משפט, אלא אם מצא בית המשפט להתיר את השימוש בהן או אם יש הגנה או פטור בחוק.

כיום עם ההתקדמות הטכנולוגית הפכנו לחשופים לשפע של מידע נגיש אודותינו והחשש כי מידע אודותינו ידלוף לאחרים. החשש מפני פגיעה בפרטיות בעידן הנוכחי מוסדר בחקיקה ומתגבש גם הודות לפסקי דין תקדימיים.

איך נפגעת הפרטיות שלנו ומהן הזכויות שלנו בזיהוי ביומטרי ?

ראשית מהו זיהוי ביומטרי?
זיהוי ביומטרי מאפשר זיהוי בני אדם בהתבסס על תכונות ומאפיינים פיזיים והתנהגותיים ייחודיים כמו טביעת אצבע, תווי הפנים, כף יד, וכד'.

דליפת מידע ממאגר ביומטרי עלולה לגרום לפגיעה חמורה בפרטיות שלנו, ולסכנה של ממש לביטחוננו ושלומנו באופן בלתי הפיך ולמעשה בלתי ניתן לתיקון. קיימת סכנה של שימושים לרעה במידע הרגיש על ידי גורמים שונים שירצו לגנוב את זהותנו, להתחזות לנו ולפגוע בנו.

לצורך הסדרת ההגנות והתמודדות עם הקידמה הטכנולוגית חוקק חוק הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע, התש"ע-2009‏ המוכר בשם המקוצר: חוק המאגר הביומטרי המאפשר נטילת טביעות אצבעות ותצלומי פנים של כלל תושבי ישראל ושילוב נתונים אלו בתעודות זהות, בדרכונים דיגיטליים ובמאגר נתונים ממשלתי. החוק התקבל למרות ביקורת ומאבקים ציבוריים בשל החשש מפני השלכותיו.

המאגר הביומטרי הכולל שורה של אמצעי אבטחה ברמה גבוהה אם כי גם אלה לא יכולים לספק ודאות מוחלטת שהמידע לא ידלוף.

כדאי לדעת כי לפי הוראות החוק, נטילת טביעות האצבע שלכם והכנסתן למאגר הביומטרי הממשלתי, תעשה רק בהסכמתכם! במידה ואתם ניגשים להנפיק תעודת זהות או דרכון דיגיטלי זכותכם לבחור האם להסכים להכניס את טביעות האצבע שנתתם למאגר הביומטרי. במידה ולא תסכימו, מעמדה של התעודה שתקבלו יהיה זהה לחלוטין ותוכלו לקבל באמצעותה בדיוק את אותם השירותים. ההבדל היחיד הוא שתצטרכו לחדש את התעודה כעבור חמש שנים במקום עשר. מי שכבר מסר טביעות אצבע למאגר הביומטרי, רשאי בכל שלב לבקש את מחיקתן מהמאגר.

ככל שנפגעה פרטיותכם בסביבתכם הקרובה, במקום עבודה או בכל מקום אחר, יש להיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה ומיומן הבקיא בהוראות החוק.

ההגנות בחוק המתייחסות לעונש הפלילי על פגיעה בפרטיות

בחוק קבועות מספר הגנות במשפט פלילי בשל פגיעה בפרטיות אם נתקיימה. לנו ידע וניסיון רב בחוק ובפסיקה הנוגעים לחוק הגנת הפרטיות, אנחנו מייצגים לקוחות רבים במסירות ובמקצועיות רבה בעבירות הגנת הפרטיות ונשמח לסייע גם לך.

ניסיוננו מלמד כי ייצוג מקצועי ומהודק בידי עורכי דין פליליים "יוצאי המערכת" דווקא הוא שמעניק יתרון גדול ומשמעותי וכמובן  בעל ערך רב ומועיל  להשגת תוצאה טובה ומיוחלת ככל שניתן.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

זקוקים לעזרה או ייעוץ משפטי? השאירו פרטים!

עומדים לפני מעצר עד תום ההליכים? מעוניינים להגיש ערר או זקוקים ליעוץ משפטי? התקשרו עוד היום: 04-8200803